Istoricul Bisericii parohiale “Ziua Crucii” Botosani

Istorie Aprilie 1, 2014

Parohia “Ziua Crucii” din Botosani, a fost infiintata in anul 1995 prin decizie eparhiala.

Fiind  impartita fostai parohie “Sf. Nicolae Popauti”,a rezultat Manastirea Popauti, parohia “Sf. Ap. Petru si Pavel si parohia “Ziua Crucii”.In anul 1999,odata cu venirea, prin transfer, ca paroh a P.C.Pr Ioan Iordachi, a fost activata si slujbele s-au tinut in capela renovate din Cimitirul Luizoaia.Cimitirul a fost infiintat in 1922, fiind donatie a regelui Ferdinand la cererea expresa a unor enoriasi ,veteran ai primului razboi mondial In 1927 a fost construita si capela, (cu dimensiuni 3m latime/6m lungime)In perioada comunista atat cimtirul cat si capela au fost inchise, fiind propuse spre desfiintare.In anul 2004 a fost sfitit locul noii biserici parohiale,in curtea Spitalului de Recuperare, de catre P.S. Calinic Botosaneanul.In 2010 lucrarile de construire au fost incheiate si de sarbatoarea Pogorarii Duhului Sfant, a fost savarsita prima slujba in biserica noua.In anul 2011 (31 iulie), a fost savarsita si slujba sfintirii bisericii de catre I.P.S. Teofan si P.S. Calinic Botosaneanul.